Zašlé až zčernalé spáry v koupelně či kuchyni jsou problémem, který potká téměř každého z nás. Časem se pokryjí mastnými výpary, černou plísní, a kdysi čistě vypadající spáry začnou působit nevzhledně a stanou se především nehygienickými. I když se je snažíte za pomoci nejrůznějších prostředků vyčistit, zářivého výsledku nedosáhnete. Přesto existuje několik způsobů, jak se k bílým spárám dopracovat.
Vyčištění spár
Spáry je nutné před samotnou renovací důkladně vyčistit, vydrhnout, zbavit mastnoty a špíny. Můžete použít roztok saponátu či jiné dostupné prostředky. Na plíseň už ale musíte vyzrát jinak. Buď s roztokem octa, nebude-li stačit, tak s chemickými prostředky na bázi chlóru určených k odstranění plísně, např. Savo. Po dočištění, spláchněte desinfekční prostředky teplou vodou a nechte spáry zaschnout.
Spárovací běloba nebo-li čerstvá spára
Bílá spárovací barva se nanáší štětečkem přímo na spáru. Přetáhnete-li na kachličku, nic se neděje, jelikož bělobu po lehkém zaschnutí snadno odstraníte za pomoci navlhčené houbičky, plastového nožíku či plastové stěrky. Dobu schnutí musíte zkrátka vypozorovat. Začnete-li přebytečnou barvu z kachličky odstraňovat příliš brzo, může dojít k poničení spáry, začnete-li pozdě, může být až příliš zaschlá a čištění dá více práce.
Tužka na spáry
Tužka na spáry vypadá jako silnější fix přizpůsobený šířce spáry. Tužku nejprve protřepete, aby se barva tlakem dostala do špičky, a poté jednoduše obtahujete jednotlivé spáry a bělíte. Náplň obsahuje protiplísňové přísady stejně jako spárovací běloba. Vzniku plísně sice nezabrání, ale aspoň trochu oddálí.
Jak předcházet znečištění
Nejlepším způsobem, jak preventivně zabránit vzniku plísní, je pamatovat na správnou cirkulaci vzduchu a pravidelně větrat. V koupelnách se často hromadí vlhkost a nepříznivě působí na spáry. Příliš zatížená místa začnou po čase propouštět malé množství vody, neboť se ve spárách objeví vlasové trhlinky.